Czy w kuchni musi być okap?

Być może się zdziwicie, ale cały czas wiele osób zastanawia się czy w kuchni musi być okap. Naszym zdaniem w każdej kuchni odpowiedni wyciąg lub pochłaniacz to wręcz konieczność. Dlaczego akurat to urządzenie jest takie ważne?

Ekspresy do kawy_kreacje_świąteczne - porównaj ceny


Jak działa okap kuchenny?

Podczas gotowania w kuchni powstaje sporo zanieczyszczeń. Znad płyty grzewczej unosi się para wodna, tłuszcz, zapachy gotowanych potraw, czasem nawet dym. Okap działa w taki sposób, że jego silnik powoduje ruch powietrza i wszystkie opary znad kuchenki lecą w jego stronę. Jak sama nazwa wskazuje cząsteczki tłuszczu w większości zostają na filtrze przeciwtłuszczowym, czyli na srebrnej „siatce”, która jest zamontowana od spodu okapu. Para wodna i zapachy są natomiast wyrzucane na zewnątrz lub absorbowane przez filtry węglowe (w zależności od tego czy okap pracuje jako wyciąg czy jako pochłaniacz). Dzięki temu prostemu mechanizmowi pozbywamy się z kuchni zanieczyszczonego powietrza, co znacznie ułatwia utrzymanie czystości.


Okap wyspowy firmy GLOBALO - model Cylindro Isola 39.4 GOLD
Okap wyspowy firmy GLOBALO – model Cylindro Isola 39.4 GOLD

Kuchnia bez okapu – co będzie się działo?

Wyobraź sobie, że w Twojej kuchni nie ma okapu, a Ty przygotowujesz typowy obiad: gotowane ziemniaki i smażone piersi z kurczaka. Para wodna i tłuszcz zamiast ulatywać do okapu osadza się nie tylko na meblach kuchennych, ale również na ścianach, dekoracjach okiennych, ubraniach i tapicerkach. Jeśli nad płytą grzewczą masz jakiekolwiek szafki, to właśnie one w pierwszej kolejności odczują brak okapu – będzie się na nich osadzał tłusty nalot, a płyty meblowe z czasem spuchną od wilgoci. Piękne rolety i firany nigdy nie będą wyglądały świeżo, a Twoje ubrania i włosy po każdym gotowaniu „przejdą” zapachem gotowanych potraw. Warto mieć też na uwadze, że jeśli pomieszczenie nie ma zapewnionej wentylacji, to ze względu na wilgoć pozostającą we wnętrzu z czasem na ścianach może pojawić się pleśń (często w niewidocznych miejscach, np za szafkami).  Ucierpi na tym nie tylko estetyka, ale również Twoje samopoczucie.


Okap podszafkowy firmy GLOBALO - model Aretemo 60.1 BLACK
Okap podszafkowy firmy GLOBALO – model Aretemo 60.2 BLACK

„Nie potrzebuję okapu, uchylę sobie okno”

Jest to częsty argument osób, które nie chcą mieć okapu w kuchni. Naszym zdaniem takie podejście do sprawy przynosi zupełnie odwrotny skutek od zamierzonego. Powietrze z zewnątrz przecież „wpada” przez okno do kuchni i roznosi opary po całym pomieszczeniu zamiast je wyrzucać na zewnątrz. Działa to całkiem odwrotnie niż okap, który wysysa zanieczyszczone powietrze z pomieszczenia. Do tego jeśli gotujemy późną jesienią i zimą, otwierając okno wpuszczamy do pomieszczenia zimne powietrze. Poza tym w wielu miastach występuje problem smogu, więc tym bardziej otwieranie okna może okazać się nie najlepszym pomysłem.


Okap podszafkowy firmy GLOBALO - model Larto 60.1 BLACK
Okap podszafkowy firmy GLOBALO – model Larto 60.3 BLACK

Według nas w każdej kuchni powinien znaleźć się chociaż najprostszy okap na filtry węglowe. Dzięki niemu będzie dużo łatwiej utrzymać czystość w mieszkaniu. Korzystając z okapu przy każdym gotowaniu możemy być pewni, że nasze meble i pozostałe elementy wyposażenia kuchni będą znacznie dłużej w „dobrej formie”.

Mateusz

kuchnia-agd.pl


Źródła zdjęć: GLOBALO

Nasz profil Facebook: KLIKNIJ TUTAJ

Sprawdź również inne wpisy na naszym blogu: 

Najlepszy okap podszafkowy do zabudowy – ranking TOP 5

Okap kuchenny: wyciąg czy pochłaniacz?


Urządzenia do pielęgnacji_kreacje_świąteczne - porównaj na Ceneo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.