Zlewozmywaki granitowe są bardzo chętnie wybierane do wielu kuchni. Przekonują nas nowoczesnym i eleganckim wyglądem oraz funkcjonalnością. Przed zakupem u niektórych pojawiają się jednak obawy, że taki zlew będzie trudny w utrzymaniu czystości. Przecież z czasem pojawi się osad z kamienia, ślady po kawie, herbacie i buraczkach… Nic bardziej mylnego! W tym artykule podpowiemy Wam jak czyścić i konserwować zlewozmywak granitowy, aby służył Wam i „cieszył oko” przez długie lata.
Trochę techniki
Dobry zlewozmywak granitowy jest mieszanką 80% kwarcu i 20% żywicy akrylowej. Kolor zlewu otrzymuje się poprzez dodawanie do mieszanki kwarcowo-żywicznej pigmentów barwiących Żywica szczelnie łączy drobinki granitu i wypełnia mikroskopijne przestrzenie między nimi. Dzięki temu otrzymujemy jednolity kolor na całej powierzchni oraz gładką strukturę. Zlew granitowy wykonany w taki sposób jest twardy, higieniczny i odporny na działanie temperatur. Twórcą technologii wytwarzania zlewozmywaków granitowych był Fryderyk Schock – od jego nazwiska wywodzi się nazwa firmy SCHOCK, która do dzisiaj jest wiodącym producentem zlewozmywaków granitowych.
Zalecenia producentów
Najpopularniejsi producenci zlewozmywaków granitowych zalecają czyszczenie swoich produktów stosunkowo prostymi metodami. FRANKE rekomenduje, aby po każdym użyciu zlewu przetrzeć go ciepłą wodą z dodatkiem płynnego detergentu (czyli np. typowy płyn do mycia naczyń). Do usuwania trudniejszych zabrudzeń (np. od kawy, herbaty, soków) szwajcarski producent poleca stosowanie dedykowanych mleczek do zlewozmywaków granitowych. Do czyszczenia należy używać miękkiej szmatki lub gąbki.
Czym nie wolno czyścić zlewozmywaków granitowych?
Przede wszystkim należy unikać wszystkich środków, które zawierają rozpuszczalniki i wybielacze. Takie „agresywne” preparaty nawet jeśli na pierwszy rzut oka usuną plamy i nie odbarwią powierzchni zlewu, to uszkodzą żywicę spajającą cząsteczki kwarcu. Spowoduje to, że powierzchnia zlewu będzie bardziej chropowata i podatna na wchłanianie brudu. Czyszczenie zlewozmywaka granitowego przysłowiowym „cifem” to błędne koło – z całego serca odradzamy tę metodę. Do czyszczenia nie powinno się również używać tzw. „druciaków”, ponieważ zostawiają rysy. Zazwyczaj są to tylko ślady powstające od szorowania drucianą szczotką, które co prawda nie uszkadzają powierzchni zlewu, jednak nie wyglądają zbyt estetycznie.
Domowe, sprawdzone sposoby
Od samego początku użytkowania zlewozmywaka granitowego warto wyrobić sobie nawyk regularnej „konserwacji” jego powierzchni. Chociaż brzmi to jak straszliwy obowiązek wystarczy raz na 2 tygodnie natrzeć zlewozmywak oliwką dla dzieci lub olejem roślinnym, odczekać kilka-kilkanaście minut i przetrzeć do sucha ręcznikiem papierowym. Dzięki temu wytworzy się swego rodzaju warstwę ochronną, która spowoduje, że do zlewu nie będzie przywierał osad oraz inne zabrudzenia. Natłuszczanie powierzchni zlewozmywaka pozwoli na jego łatwiejsze czyszczenie „na bieżąco”. Jeśli jednak jakieś plamy już powstały i najpierw trzeba wyczyścić porządnie zlewozmywak, to nie ma czym się przejmować, bo z reguły nie jest to trudne. Domowym sposobem na wyczyszczenie wapiennego osadu jest umycie zlewu roztworem wody z octem w proporcji 10:1. Pozostałe plamy najłatwiej usunąć poprzez napełnienie zlewu gorącą wodą i wrzucenie do niego tabletki do zmywarki. Kiedy tabletka do zmywarki się rozpuści zawarty w niej detergent usunie zabrudzenia. Potem wystarczy opłukać zlewozmywak i wytrzeć go do sucha.
Polecane zlewozmywaki granitowe
Jeśli jesteście na etapie wyboru zlewozmywaka do kuchni warto przyjrzeć się poniższej liście. Zamieściliśmy na niej kilka modeli najlepszych producentów, które według nas są funkcjonalne i estetyczne. Większość poniższych zlewozmywaków posiada dużą komorę, praktyczny ociekacz i kilka wersji kolorystycznych do wyboru.
ALVEUS FORMIC 30 METALLIC POP-UP
ALVEUS ROCK 130 METALLIC POP-UP
Po kliknięciu na powyższy link zostaniesz przeniesiony do CENEO. Potem na liście ofert wystarczy kliknąć przycisk „Idź do sklepu”, aby poznać specyfikację zlewozmywaka.
kuchnia-agd.pl
Nasz profil Facebook: KLIKNIJ TUTAJ
Wpisy na blogu o podobnej tematyce:
Jak wybrać płytę gazową do zabudowy? 5 cech idealnej płyty gazowej
5 najlepszych piekarników (jesień/zima 2019)
Blat do kuchni – jaki wybrać? 4 najpopularniejsze materiały
REKLAMA