ranking zmywarek do zabudowy 60cm

Najlepsza zmywarka do zabudowy 60cm – ranking TOP 5

Zmywarka już dawno przestała być urządzeniem luksusowym – jest to standard obecny w wielu naszych domach i mieszkaniach. Szczególną popularnością cieszą się zmywarki do pełnej zabudowy, które idealnie komponują się z zabudową meblową. Jak z ogromnej ilości różnych modeli wybrać ten najlepszy? Z pomocą przychodzi nasz ranking zmywarek do zabudowy 60cm!

Jak wybrać najlepszą zmywarkę do zabudowy?

Dobra zmywarka do zabudowy powinna mieć określony zestaw cech i funkcji, które prezentujemy poniżej.

  • Szuflada na sztućce. Dzięki niej w dolnym poziomie zmywarki nie ma tradycyjnego „koszyczka” na sztućce. W ten sposób oszczędzamy miejsce w zmywarce i zyskujemy przestrzeń na kilka dodatkowych talerzy.
  • Program krótki 30-45 minut. Taki program przydaje się szczególnie gdy potrzebujemy szybko umyć naczynia np. podczas świąt lub rodzinnych uroczystości.
  • Głośność maksymalnie 46dB. Im zmywarka będzie cichsza, tym oczywiście lepiej. Niski poziom hałasu jest ważny szczególnie w kuchniach otwartych na salon oraz w małych mieszkaniach. Zmywarki pracujące z głośnością większą niż 46dB są niestety głośne i mogą przeszkadzać osobom przebywającym w domu,
  • Klasa energetyczna C lub D. Od roku 2021 klasy energetyczne urządzeń uległy zmianie. Zmywarki, które do tej pory były oznaczane jako A+++ lub A++ teraz mają oznaczenia C oraz D. Urządzenia w tych klasach będą zużywały najmniej prądu.
  • Zużycie wody maksymalnie 12l na cykl. Im zmywarka zużyje mniej wody, tym lepiej i dla naszego portfela, i dla planety.

Należy mieć na uwadze, że w specyfikacjach zmywarek wszystkie parametry są podane dla programu ECO. Jest to standardowy i najbardziej ekonomiczny program w zmywarkach. Pomimo dłuższego czasu trwania cyklu urządzenie zużywa najmniej wody i prądu, a rezultaty zmywania są zazwyczaj zadowalające. Polecamy, aby z programu ECO korzystać możliwie jak najczęściej.


Nasze rekomendacje

W naszym rankingu przedstawiamy wyłącznie urządzenia spełniające powyższe kryteria. Oprócz „niezbędnych” naszym zdaniem cech i funkcji każda z prezentowanych zmywarek będzie miała „coś extra”, co podnosi jej funkcjonalność i tym samym naszą ocenę. W pierwszej części zarekomendujemy Wam 5 modeli zmywarek do pełnej zabudowy o szerokości 60cm, a w drugiej przedstawimy modele ekonomiczne oraz te z marek „premium”.


ELECTROLUX KEMC8321L

Producent: ELECTROLUX

Szerokość: 60cm

Klasa energetyczna: D

Zużycie wody: 10,5 l

Głośność: 44 dB

Pojemność: 14 kpl.

Cena: ok. 2400 zł

Gwarancja: do 4 lub 5 lat w wybranych punktach

Zmywarka do zabudowy ELECTROLUX KEMC8321L jest jednym z naszych ulubionych modeli. Poza dobrymi parametrami „podstawowymi” urządzenie szwedzkiego koncernu posiada szereg dodatkowych, niezwykle funkcjonalnych rozwiązań. Pierwszym z nich jest tzw. satelitarne ramię myjące, czyli specjalnie skonstruowany natrysk z obrotowym kółkiem, które doprowadza wodę w najtrudniej dostępne miejsca w komorze zmywarki. Dzięki niemu rezultaty zmywania są duże lepsze niż przy standardowych ramionach myjących. Tak jak praktycznie wszystkie nowe zmywarki z ELECTROLUXA sterowanie odbywa się za pomocą wygodnego, intuicyjnego, dotykowego sterownika o nazwie QuickSelect. Z kolei zawiasy ślizgowe umożliwiają montaż zmywarki na wysokości (zmywarka jest zabudowana wyżej i nie trzeba się do niej schylać). Prawdziwą „wisienką na torcie” w zmywarce do zabudowy ELECTROLUX KEMC8321L jest funkcja TimeBeam, czyli wyświetlacz, który na podłodze pokazuje nam czas pozostały do końca zmywania. To co do tej pory było zarezerwowane dla modeli z dużo wyższej półki cenowej, ELECTROLUX zaoferował z urządzeniu, które kosztuje ok. 2400zł. Można? Można.


TEKA DFI 76950

Producent: TEKA

Szerokość: 60cm

Klasa energetyczna: D

Zużycie wody: 9,5 l

Głośność: 42 dB

Pojemność: 15 kpl.

Cena: ok. 2200 zł

Gwarancja: do 5 lat w wybranych punktach

Zmywarka do zabudowy TEKA DFI 76950 to zwycięzca kategorii „najlepsza relacja ceny do jakości”. Za ok. 2200zł niemiecki producent oferuje nam bardzo funkcjonalne urządzenie. Standardowe wyposażenie zostało wzbogacone o trzy istotne funkcje. Pierwszą z nich są tzw. zawiasy ślizgowe umożliwiające montaż zmywarki na wysokości (dzięki temu nie trzeba się schylać podczas korzystania ze zmywarki – oszczędzamy nasz kręgosłup). Drugą ciekawą funkcją jest IonClean, czyli jonizator powietrza wewnątrz zmywarki. Technologia jonizacji działa samoczynnie i eliminuje bakterie oraz nieprzyjemny zapach z wnętrza zmywarki. Trzecia z nich to system suszenia Premium Dry, który polega na tym, że zmywarka do zabudowy TEKA DFI 76950 sama otwiera się pod koniec cyklu, aby para uleciała z urządzenia i nie skraplała się na naczyniach. Należy pamiętać, aby wyłączyć funkcję Premium Dry jeśli mamy w kuchni blaty wiórowe laminowane, ponieważ mogą one spuchnąć. Firmę TEKA przedstawiamy szerzej w naszym artykule: KLIKNIJ TUTAJ


ELECTROLUX KECA7300W ComfortLift

Producent: ELECTROLUX

Szerokość: 60cm

Klasa energetyczna: D

Zużycie wody: 11 l

Głośność: 39 dB

Pojemność: 13 kpl.

Cena: ok. 4900 zł

Gwarancja: do 4 lub 5 lat w wybranych punktach

Zmywarka do zabudowy ELECTROLUX KECA7300W to w naszej opinii najbardziej funkcjonalne urządzenie w tym zestawieniu. Bardzo dobre parametry, szuflada na sztućce, satelitarne ramię myjące, sterowanie QiuckSelect, zawiasy ślizgowe i wyświetlanie czasu pozostałego do końca zmywania na podłodze to zaledwie połowa możliwości tej zmywarki. Urządzenie szwedzkiej marki ma oświetlenie wnętrza, wygodne silikonowe stabilizatory do szklanek i kieliszków (SoftSpikes i SoftGrips) oraz solidne prowadnice koszy ComfortRails zamiast zwykłych „kółek”. Najważniejszą i najbardziej charakterystyczną cechą zmywarki do zabudowy ELECTROLUX KECA7300W jest mechanizm ComfortLift. Jest to specjalna „winda”, dzięki której możemy bardzo łatwo podnieść dolny kosz zmywarki, przez co nie musimy się za każdym razem schylać, aby z niego korzystać. Funkcję tę szczególnie doceniają osoby starsze, mające problemy z kręgosłupem oraz wszyscy, którzy po prostu cenią wygodę. Warto zaznaczyć, że funkcję ComfortLift znajdziemy wyłączenie w zmywarkach ELECTROLUX oraz AEG – żadne inne firmy nie posiadają takiego rozwiązania!


SIEMENS SX87YX01CE

Producent: SIEMENS

Szerokość: 60cm

Klasa energetyczna: B

Zużycie wody: 9,5 l

Głośność: 43 dB

Pojemność: 14 kpl.

Cena: ok. 6000 zł

Gwarancja: do 5 lat w wybranych punktach

Zmywarka do zabudowy SIEMENS SX87YX01CE to zdecydowanie urządzenie z wysokiej półki. Sprzęt niemieckiej marki posiada kilka cech, które pozwalają na sklasyfikowanie go w gronie sprzętów niemal luksusowych, ponieważ trudno znaleźć je u innych producentów. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że zmywarka jest WYŻSZA niż produkty konkurencji, ponieważ ma dokładnie 86,5cm (zamiast najczęściej spotykanej wysokości 81,5cm). Zastosowano właśnie taki wymiar, aby na dolnym poziomie mieściły się wyższe talerze i garnki. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na system openAssist, który umożliwia montaż frontu bezuchwytowego na zmywarce. System ten otworzy urządzenie kiedy my naciśniemy na front – działa to na podobnej zasadzie jak znany z meblarstwa mechanizm otwierania na dotyk, czyli tip-on („push to open”). Jest to rozwiązanie szczególnie pożądane w minimalistycznych, ekskluzywnych kuchniach. Ciekawą i niezwykle przydatną funkcją jest również Turbosuszenie Zeolith. Jak wskazuje sama nazwa, zmywarka do zabudowy SIEMENS SX87YX01CE wykorzystuje podczas suszenia minerał zeolit. Posiada on wyjątkowe właściwości absorbujące wilgoć i zamieniające ją w ciepło, co pozwala bardzo efektywnie wysuszyć naczynia po zmywaniu. Oczywiście w tak dobrze wyposażonym i wykonanym urządzeniu nie mogło zabraknąć wyświetlacza timeLight pokazującego na podłodze ile czasu pozostało do końca zmywania. Kosze flexComfort Pro, wyposażone w antypoślizgowe stabilizatory, umożliwiają bezpieczne zmywanie delikatnego szkła. W urządzeniu tej klasy oczywiście nie mogło zabraknąć takiego wyposażenia jak sterowanie zdalne za pomocą aplikacji Home Connect, niebieskie oświetlenie wnętrza zmywarki oraz dotykowy panel sterowania z kolorowym wyświetlaczem TFT.


BOSCH SBD6ECX57E

Producent: BOSCH

Szerokość: 60cm

Klasa energetyczna: D

Zużycie wody: 9,5 l

Głośność: 42 dB

Pojemność: 14 kpl.

Cena: ok. 4000 zł

Gwarancja: do 5 lat w wybranych punktach

Zmywarkę do zabudowy BOSCH SBD6ECX57E można określić jako nieco słabszą „siostrę” modelu SIEMENS SX87YX01CE. I wcale nie jest to jej wada. Zmywarka z logo BSH również jest wyższa niż standardowe urządzenia (ma 86,5cm wysokości i tym samym zwiększoną pojemność) oraz posiada funkcję OpenAssist (otwieranie „na dotyk”). Jest wyposażona także w funkcję TimeLight, czyli wyświetlanie czasu pozostałego do końca zmywania na podłodze. Za pomocą aplikacji HomeConnect można podłączyć zmywarkę do sieci obsługiwać ją za pomocą smartfona. W przeciwieństwie do luksusowego modelu Siemensa nie posiada jednak oświetlenia wnętrza oraz funkcji suszenia przy pomocy zeolitu. Dla kogo zatem jest ta zmywarka? W naszej opinii jest to idealne urządzenie dla osób, które są przywiązane do „starego, dobrego” BOSCHa i chcą mieć urządzenie z wyższej półki niż marketowe modele za ponad 2500zł z… plastikowym dnem (tak, BOSCH ma w swojej ofercie takie „nieporozumienia”). Jednocześnie zmywarka BOSCH SBD6ECX57E wydaje się bardzo rozsądnym wyborem dla tych, którzy nie chcą inwestować ponad 6000zł w topowe modele Siemensa.


Zmywarki ekonomiczne

Jeśli planujemy wydać na zmywarkę mniejszą kwotę niż 2000zł, to oczywiście znajdziemy na rynku mnóstwo modeli spełniających to kryterium. Jeżeli jednak nadal oczekujemy, że będzie to urządzenie dobrze wykonane i od renomowanego producenta, to oczywiście nie możemy spodziewać się funkcji i wyposażenia rodem z najlepszych zmywarek. Być może zabrzmi to „niepoprawnie politycznie”, ale zmniejszając budżet powinno się również zmniejszyć oczekiwania wobec produktu. Na jakie urządzenia w tej grupie cenowej najlepiej postawić? Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się ekonomiczne zmywarki Electroluxa takie jak chociażby KESD7100L.

Zmywarka ELECTROLUX KESD7100L posiada satelitarne ramię myjące, zawiasy ślizgowe oraz automatyczne otwieranie drzwi po zakończeniu cyklu (mające na celu bardziej efektywne suszenie naczyń). Klasa energetyczna urządzenia to F, poziom głośności 48dB. Sterowanie odbywa się za pomocą dotykowego panelu QuickSelect. Cena zmywarki ELECTROLUX KESD7100L to ok. 1700zł.

Jeśli mocno zwracamy uwagę na ekonomię, to warto również przyjrzeć się zmywarkom polskiej firmy KERNAU. Ich jakość wykonania, parametry i funkcje oczywiście ustępują topowym modelom z naszego rankingu, jednak ogromnym plusem jest bezpłatna, 5-letnia gwarancja, której producent udziela na niemal wszystkie swoje zmywarki. Jeżeli jakość wykonania produktu nie ma dla nas aż tak dużego znaczenia, ale za to cenimy sobie bezpieczeństwo i „spokój ducha” wynikające z długiej gwarancji na urządzenie, to jak najbardziej warto zwrócić uwagę na KERNAU. Najciekawsze modele o szerokości 60cm z portfolio polskiej marki to KERNAU KDI 6654 w cenie ok. 1750 zł (szuflada na sztućce, klasa energetyczna E, zużycie wody 9l, głośność 45dB) oraz KERNAU KDI 6543 w cenie ok. 1500 zł (tradycyjny koszyk na sztućce, klasa energetyczna E, zużycie wody 12l, głośność 47dB).

Co w takim razie ze zmywarkami takich firm jak BEKO, Amica, Samsung czy Whirlpool? Traktujemy je jako urządzenia, które „udają lepsze niż są w rzeczywistości”. Z naszego doświadczenia są one dosyć awaryjne, a serwisy (z wyjątkiem BEKO, które ma własnych techników) działają opieszale.


Zmywarki klasy premium

Osobom o bardzo wysokich wymaganiach i odpowiednio zasobnych portfelach będą odpowiadały zmywarki z segmentu premium. W ich przypadku płaci się przede wszystkim za markę oraz bardzo wyszukane funkcje, niespotykane w modelach innych firm.

Zmywarka MIELE G 7965 SCVi XXL AutoDos ma możliwość otwierania za pomocą dwukrotnego stuknięcia we front (rozwiązanie dedykowane do kuchni bezuchwytowych) oraz w pełni dotykowy panel sterowania M Touch. Koszt takiej zmywarki to niemal 12 000 zł.

Z kolei w przypadku zmywarek SMEG ST323PT oraz Kuppersbusch REF. GX6550.0 typowo płaci się za „logo”. Parametry oraz wykonanie tych zmywarek są co najwyżej „poprawne” i poza prestiżowym brandem nie wyróżniają się w zasadzie niczym.

Naszym zdaniem wśród zmywarek premium jedyną naprawdę wartą uwagi firmą jest AEG. Technologicznie znajdziemy w tych urządzeniach to samo co w Electroluxie (obie marki należą do tej samej korporacji), więc o jakość możemy być spokojni. Co zatem zyskamy kupując AEG? Prestiżową markę i nieco inny design niż w Electroluxie. Najlepszą zmywarką w portfolio marki jest model z podnoszonym koszem ComfortLift, czyli AEG FSK93848P.

Podsumowanie

Pojęcie „dobra zmywarka” dla każdego może oznaczać co innego. Dla jednych będzie to najlepsze połączenie ceny i jakości urządzenia, dla drugich długa gwarancja producenta, a dla trzecich prestiżowe logo i wysoka cena zakupu. Niezależnie od motywacji zakupowych mamy nadzieję, że nasz ranking pomoże Wam w wyborze jak najlepszej zmywarki.

Maksymilian

kuchnia-agd.pl

Wpisy na blogu o podobnej tematyce:

Najlepszy okap podszafkowy do zabudowy – ranking TOP 5

Najlepsza płyta indukcyjna – ranking TOP 5

Najlepsza płyta gazowa do zabudowy- ranking TOP 5

KERNAU – co to za firma?

AGD do zabudowy TEKA. Co to za firma? Gdzie kupić? Opinie, promocje, serwis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.