Pyroliza, czyszczenie parowe czy kataliza? Jak skutecznie czyścić piekarnik?

Czyszczenie piekarnika najczęściej kojarzy się z mozolnym szorowaniem gąbką wnętrza urządzenia. Zazwyczaj ta ciężka praca trwa bardzo długo i nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Jak skutecznie i bez większego wysiłku wyczyścić piekarnik? Wystarczy wybrać urządzenie z odpowiednim systemem samoczyszczenia!

W tym wpisie przedstawimy Wam dostępne w piekarnikach systemy samoczyszczenia (pyroliza, kataliza, czyszczenie parowe, emalia łatwoczyszcząca). Omówimy również domowe sposoby na usuwanie brudu z komory piekarnika oraz inne cechy urządzeń, które ułatwiają czyszczenie. Zaczynamy!

Czyszczenie pyrolityczne (pyroliza)

Czyszczenie pyrolityczne jest najbardziej efektywnym sposobem na usuwanie zabrudzeń z wnętrza piekarnika. Funkcja działa w ten sposób, że piekarnik jest nagrzewany do bardzo wysokiej temperatury (dochodzącej do nawet 500°C). W trakcie czyszczenia brud jest spalany dosłownie na popiół – po zakończeniu procesu i ostygnięciu piekarnika wystarczy wytrzeć komorę wilgotną ścierką. Należy pamiętać, że w większości modeli na czas pyrolizy należy wyjąć ze środka wszystkie blachy, drabinki i prowadnice, aby nie uległy one zniszczeniu. Czyszczenie pyrolityczne jest całkowicie bezpieczne dla nas jako użytkowników. W czasie trwania cyklu drzwi są zablokowane specjalną, mechaniczną blokadą, która uniemożliwia otwarcie rozgrzanego do kilkuset stopni piekarnika. Oprócz tego większość piekarników z pyrolizą ma w drzwiach aż 4 szyby, które oczywiście się nagrzewają, ale nie do tego stopnia, żeby ktokolwiek mógł się poparzyć. Ze względu na to, że piekarnik jest szczelnie izolowany nie musimy się martwić o meble – wysoka temperatura wewnątrz urządzenia nie zaszkodzi im.

Poniżej zamieszczamy kilka modeli piekarników z funkcją czyszczenia pyrolitycznego:

AMICA ED57527B X-TYPE PYRO 

BOSCH HBG6750S1

BEKO BIM25400XPS

ELECTROLUX COE7P31X

SIEMENS HB675GBS1

SAMSUNG DUAL COOK FLEX NV75N7677RS


Czyszczenie katalityczne (kataliza, panele katalityczne)

Czyszczenie katalityczne pomaga głównie przy usuwaniu tłuszczu i niewielkich zabrudzeń. Działa w ten sposób, że specjalna powłoka absorbuje brud, który jest rozkładany (utleniany) w momencie kiedy piekarnik osiągnie wysoką temperaturę (przeważnie 200-250°C). Cały proces może dziać się nawet w trakcie pieczenia potraw – warunkiem jest tylko podana wcześniej temperatura oraz odpowiedni czas działania piekarnika. Zabrudzenia poddane procesowi katalizy ulegną częściowemu rozpadowi, a wszelkie pozostałości mogą być łatwiej usunięte po wychłodzeniu urządzenia. Powierzchnia katalityczna zazwyczaj nie jest stosowana w całej komorze piekarnika. Często producenci wyposażają w nią tylko tylną ściankę, która jest najtrudniej dostępna – powłoka katalityczna w tym miejscu ma ułatwić utrzymanie piekarnika w czystości. W niektórych modelach jest możliwość dokupienia paneli katalitycznych, które montuje się na bokach. Należy pamiętać, żeby powierzchni katalitycznej nie czyścić ostrymi, drucianymi gąbkami, ponieważ może się uszkodzić i nie będzie działać w pełni efektywnie.

Poniżej znajdziecie przykładowe modele piekarników wyposażonych w panele katalityczne:

AMICA ED57679BA+ Q-TYPE OPENUP

BEKO BVM36400XCS

BOSCH HBG633NB1

ELECTROLUX EZF5C50X

SAMSUNG DUAL COOK FLEX NV75N5641RS


Czyszczenie parowe (AquaClean, czyszczenie hydrolityczne, hydroliza)

Czyszczenie parowe (nazywane również czyszczeniem hydrolitycznym lub hydrolizą) to bardzo prosta metoda wspomagająca usuwanie zaschniętych zabrudzeń z wnętrza piekarnika. Jak to działa? Najpierw do piekarnika należy wlać niewielką ilość wody, która pod wpływem temperatury zaczyna parować. Para wodna zmiękcza brud w komorze piekarnika, który możemy łatwiej usunąć wilgotną ścierką lub gąbką. Niektóre modele mają dedykowaną funkcję czyszczenia parowego – dzięki niej nie musimy wiedzieć jaką ustawić temperaturę i czas grzania wody (urządzenie ustawi te parametry automatycznie). Warto wiedzieć, że jeśli nasz piekarnik nie ma dedykowanej funkcji czyszczenia parowego możemy takie czyszczenie przeprowadzić domowym sposobem. Wystarczy, że do naczynia żaroodpornego wlejemy ok. 400-500ml wody, ustawimy temperaturę piekarnika na ok. 140-180°C i czas ok. 25 minut. W ten sposób uzyskamy dokładnie taki sam efekt jak przy dedykowanych funkcjach czyszczenia parowego.

Kilka dobrych piekarników z dedykowaną funkcją czyszczenia parą zamieszczamy poniżej:

AMICA EB6229BA+ STUDIO

ELECTROLUX KOFGH70TX

SAMSUNG DUAL COOK FLEX NV75N7546RB


Emalia łatwoczyszcząca nie jest żadnym specjalnym systemem czyszczenia piekarnika, tylko standardowym wyposażeniem urządzeń. Komora piekarnika jest pokryta gładką powłoką, dzięki której prościej usunąć zabrudzenia powstałe w trakcie pieczenia.


Dom i wnętrze - porównaj na Ceneo

Sprawdzonym, domowym sposobem na czyszczenie piekarników jest używanie wody, octu, płynu do mycia naczyń oraz sody oczyszczonej. Można zrobić np. roztwór wody i octu (proporcja 1:1) z dodatkiem płynu do mycia naczyń albo przygotować „pastę” z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody. Takie domowe środki czyszczące z dość dużą skutecznością usuwają brud, a przy okazji nie zawierają dużej ilości chemicznych składników. Nie do końca polecamy, żeby do czyszczenia piekarników używać gotowych spray’ów, które można kupić w sklepie, ponieważ we wnętrzu piekarnika chemia mimo wszystko ma później kontakt z jedzeniem.

Kupując piekarnik warto również zwrócić uwagę na sposób demontażu szyb w drzwiach. Dobre urządzenie powinno mieć plastik na górnej krawędzi drzwi, który można zdjąć bez używania narzędzi. Dzięki takiemu mocowaniu możemy łatwo wyjąć wszystkie szyby w piekarniku i dokładnie je umyć. Trzeba mieć na uwadze, że najłatwiejsze w utrzymaniu czystości od zewnątrz są te urządzenia, które mają drzwi wykonane z pełnego szkła (do czyszczenia wystarczy ręcznik papierowy i płyn do szyb). Piekarniki z frontami w kolorze inox są niestety trudniejsze w czyszczeniu i do ich pielęgnacji trzeba używać specjalnych ściereczek lub spray’ów do pielęgnacji stali nierdzewnej.


Ekspresy do kawy_kreacje_świąteczne na Ceneo

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym informacjom będzie Wam łatwiej wybrać odpowiednie urządzenie, którego czyszczenie nie będzie przykrym obowiązkiem. W naszej opinii najlepiej wybrać piekarnik z funkcją czyszczenia pyrolitycznego, ponieważ tylko ono jest w pełni skuteczne. Piekarnik z pyrolizą można kupić już nawet za ok 1500zł, więc zachęcamy każdego z Was do przyjrzenia się urządzeniom wyposażonym w ten system.

kuchnia-agd.pl

Nasz profil Facebook: KLIKNIJ TUTAJ

Wpisy na blogu o podobnej tematyce: 

Piekarnik do zabudowy do 1500zł – jaki wybrać?

5 najlepszych piekarników (jesień/zima 2019)

Termosonda, czyli sposób na idealnie wypieczone mięso!

Czy warto kupić piekarnik z funkcją mikrofali?

Źródła zdjęć:

Zdjęcie wyróżniające – AEG.pl

Kataliza – Freggia.pl

Pyroliza – Electrolux.pl


 

 


 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.