Okap kuchenny: wyciąg czy pochłaniacz?

Zdecydowana większość okapów kuchennych dostępnych na polskim rynku może pracować w dwóch trybach: wyciągu lub pochłaniacza. Czym się one różnią? Który jest lepszy?

Ekspresy do kawy_kreacje_świąteczne - porównaj ceny


Okap podłączony do komina, czyli wyciąg.

Wyciąg to okap pracujący w tzw. obiegu otwartym. Oznacza to, że opary powstające podczas gotowania są odprowadzane rurami wentylacyjnymi do komina albo przez ścianę na zewnątrz budynku. Okap podłączony do wentylacji to zdecydowanie najlepsza opcja, która chroni meble, ściany i inne elementy wyposażenia domu przed osadzaniem się na nich zanieczyszczeń.
Żeby wyciąg osiągał wysoką wydajność i jednocześnie pracował cicho musi być spełnionych kilka warunków:
-wielkość komina oraz średnica rur wentylacyjnych musi być taka sama jak średnica wylotu powietrza w okapie (najlepiej użyć okrągłych rur fi150mn)
-kanał wentylacyjny powinien być możliwie jak najkrótszy (maksymalnie od 2 do 6m długości)
-należy unikać kolanek, redukcji i załamań podczas budowania kanału wentylacyjnego
-kanał wentylacyjny koniecznie musi być zbudowany ze sztywnych, plastikowych rur (harmonijkowe rury „spiro” powodują zakłócenia przepływu powietrza i większy halas)
Jeśli przy projektowaniu kuchni i budowaniu wentylacji będziecie trzymać się powyższych zasad, to możecie być pewni, że Wasz wyciąg będzie skuteczny.


Okap kuchenny NOMINA 90.4 SENSOR BLACK firmy GLOBALO może pracować zarówno jako wyciąg, jak i pochłaniacz.

Okap na filtry, czyli pochłaniacz.

Pochłaniacz to okap pracujący w tzw. obiegu zamkniętym. Nie jest podłączony rurami do wentylacji. Działa w ten sposób, że za pomocą specjalnych filtrów węglowych oczyszcza opary unoszące się znad płyty grzewczej i wyrzuca przefiltrowane, czyste powietrze z powrotem do pomieszczenia. Pochłaniacz polecam stosować tylko w sytuacjach, kiedy nie ma możliwości podłączenia okapu do wentylacji. O jakich sytuacjach mowa?
-komin jest zbyt daleko od okapu lub po drodze jest za dużo zakrętów i załamań
-mieszkasz w domu/bloku, w którym komin wentylacyjny jest wspólny dla kilku mieszkań
-używasz płyty gazowej i masz w kuchni tylko jedna kratkę wentylacyjną
-planujesz dekoracyjny okap, którego estetykę popsułaby rura wentylacyjna odprowadzająca powietrze


Dekoracyjny okap wyspowy ARGENTELO 80.4 BLACK  firmy GLOBALO ze względu na design (wisi na linkach jak lampa) może działać wyłącznie jako pochłaniacz.

Filtry tłuszczowe i węglowe

Zarówno wyciąg jak i pochłaniacz podczas pracy korzystają z filtrów tłuszczowych. Są to srebrne siatki widoczne od spodu urządzenia, które jak sama nazwa wskazuje, wyłapują cząsteczki tłuszczu. Te filtry co jakiś czas trzeba czyścić (większość z nich można bez obaw myć w zmywarce).
Filtry węglowe są używane wyłącznie w przypadku okapu działającego w trybie pochłaniacza. Są to przeważnie czarne, plastikowe pojemniki, w których znajdują się granulki węgla odpowiedzialne za pochłanianie pary i zapachów powstających podczas gotowania. Filtr węglowy bardzo łatwo montuje się wewnątrz okapu, na silniku. Aby zapewnić prawidłową pracę pochłaniacza, należy co 3-6 miesięcy wymienić filtry węglowe na nowe (koszt to z reguły 50-100zl za komplet).

Warto przy okazji remontu przekalkulować ile będą kosztowały filtry węglowe na przestrzeni kilku lat. Może się okazać, ze lepiej raz zainwestować pieniądze w zrobienie sufitu podwieszanego (w którym będzie schowana rura wentylacyjna do wyciągu) niż co 3 miesiące wydawać kilkadziesiąt złotych na nowe filtry do pochłaniacza.

Wyciąg czy pochłaniacz? Co wybrać?

Jeśli tylko jest możliwość odpowiedniego podłączenia okapu do wentylacji, to zawsze lepiej zdecydować się na wyciąg. Oprócz maksymalnie wydajnego okapu zyskasz komfort użytkowania i brak konieczności regularnej wymiany filtrów węglowych. Pochłaniacz należy traktować jako „plan B”, jeśli na prawdę nie ma możliwości podłączenia urządzenia do wentylacji. Pochłaniacza nie można oczywiście traktować jako „zło konieczne”. Każdy pochłaniacz będzie lepszy niż całkowity brak okapu w kuchni. Dlaczego okap jest taki ważny? Tego dowiesz się z artykułu „Czy w kuchni musi być okap?”.

kuchnia-agd.pl


Nasz profil Facebook: KLIKNIJ TUTAJ

Źródła zdjęć: GLOBALO


Lodówki - wybierz na Ceneo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.