Lodówka do zabudowy z kostkarką

Lodówka do zabudowy z kostkarką? Żaden problem!

Kostkarki najczęściej spotyka się w dużych lodówkach wolnostojących typu Side By Side (szerokość ok. 90cm). Co jednak zrobić jeśli chcesz mieć kostkarkę, ale masz niewielką kuchnię i jej układ uniemożliwia montaż dużej lodówki? Producenci zauważyli ten problem i dlatego stworzyli lodówki do zabudowy z kostkarką.
Lodówka do zabudowy z kostkarką – jak to działa?

Kostkarka nie jest na zewnątrz lodówki tak jak w typowych lodówkach wolnostojących. Jest ona ukryta w zamrażarce, co oznacza, że dostęp do lodu jest dopiero po otwarciu drzwi urządzenia. Kostki lodu są produkowane automatycznie (nie musisz za każdym razem uruchamiać kostkarki ręcznie) i przechowywane w szufladzie. Jeśli wyjmiesz z szuflady określoną ilość kostek lodówka sama to wykryje za pomocą specjalnego ramienia i uzupełni zapas lodu. Oznacza to, że praktycznie cały czas masz dostęp do całej szufladki zapełnionej kostkami lodu. Jeżeli przygotowujesz w domu imprezę i spodziewasz się, że jedna szufladka kostek może nie starczyć, to nie musisz się martwić. Obok siebie są z reguły zainstalowane 2 szuflady o takim samym wymiarze i gdy jedna będzie już zapełniona możesz podłożyć pod kostkarkę drugą. Poniższy film pokazuje jak działa taka kostkarka.

Żeby zrobić kostki lodu jest potrzebna woda. Jak dostarczyć ją do lodówki?

Najpopularniejsze 2 modele do zabudowy posiadające kostkarkę IceMaker to urządzenia niemieckiej firmy Liebherr, która specjalizuje się w produkcji sprzętów chłodniczych.

Pierwszy z nich to Liebherr ICBND5163 PRIME BIOFRESH, który wymaga stałego przyłącza wody. Oznacza to, że w pobliżu lodówki musi znajdować się zawór zimnej wody o rozmiarze 3/4”. Dzięki temu lodówka wytwarza kostki praktycznie bez Twojego udziału. Musisz jedynie pamiętać, aby na etapie remontu lub prac wykończeniowych przygotować przyłącze wodne. Najlepiej jeśli znajduje się za szafką, do której masz łatwy dostęp, aby w razie potrzeby w prosty sposób wymienić filtr albo zakręcić zawór.

Drugi z nich to Liebherr ICNe 5133 Plus NoFrost, który nie wymaga stałego przyłącza wody. Kostkarka czerpie wodę ze specjalnego pojemnika (1,2l) znajdującego się w chłodziarce. Pojemnik ten ma praktyczny uchwyt i przypomina „dzbanek”. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest brak konieczności stałego podłączenia lodówki do sieci wodnej. Dzięki temu możesz zamontować taką lodówkę nawet w starych meblach i nie musisz angażować hydraulika do przeróbki instalacji. Jest jednak pewien minus: jeśli często korzystasz z kostkarki warto zadbać, aby w zbiorniku cały czas była woda – jeśli kostkarka nie będzie miała skąd czerpać wody, to niestety nie wytworzy lodu. Fizyki nie są w stanie oszukać nawet niemieccy inżynierowie z Liebherra 😉

W przypadku tych chłodziarko-zamrażarek warto zwrócić uwagę na 3 rzeczy:

 • nie powinno się używać kostek lodu wytworzonych w ciągu pierwszych 24 godzin od uruchomienia IceMakera, ponieważ mogą one zawierać cząstki stałe
 • jeśli wiesz, że przez dłuższy czas nie będziesz korzystał z kostkarki możesz ją wyłączyć i szufladę na lód traktować jako zwykłą szufladę zamrażarki
 • urządzenia mają standardową szerokość 56cm i wysokość 178cm, więc pasują do każdej typowej zabudowy (nawet do mebli systemowych)
LIEBHERR = niemiecka jakość premium

Chociaż tematem przewodnim tego wpisu są lodówki do zabudowy z kostkarką musimy zaznaczyć jeszcze kilka ważnych rzeczy. Lodówki Liebherr, które omawiamy są urządzeniami klasy PREMIUM, czyli posiadają unikalne i zaawansowane cechy, które rzadko spotkamy u innych, bardziej popularnych producentów. Najważniejsze z nich to z pewnością:

 • Oświetlenie LED zamrażarki zapewniające lepszą widoczność
 • Kolumnowe oświetlenie LED chłodziarki umieszczone z przodu, które dobrze doświetla każdą półkę urządzenia
 • Mechanizm SoftSystem, czyli w uproszczeniu „ciche domykanie drzwi” lodówki. Jeśli drzwi są otwarte do kąta ok. 30 stopni, to mechanizm zamknie je automatycznie. Dzięki temu nie musisz się martwić, że zostawisz lodówkę niedomkniętą i zyskujesz komfort delikatnego, bezgłośnego zamykania drzwi urządzenia.
 • DuoCooling, czyli 2 oddzielne obiegi powietrza zapewniające różne ustawienia temperatury w chłodziarce i zamrażarce oraz brak przenikania się zapachów. Tort bezowy trzymany w chłodziarce nie przejdzie zapachem świeżo zamrożonej kiełbasy.
 • Szuflady BioFresh z funkcją SoftTelescopic, które wysuwają się płynnie i posiadają „ciche domykanie” podobnie jak drzwi lodówki
 • Prozaiczne i wbrew pozorom bardzo funkcjonalne rozwiązania takie jak specjalne pudełko na masło, metalowe wykończenie półek i balkoników, rozsuwana wkładka na jajka i mobilna półka na butelki

Jakość wykonania i funkcjonalność lodówek pod zabudowę Liebherr jest niezaprzeczalna i wynika głównie z wykształcenia wąskiej specjalizacji firmy w dziedzinie AGD . Liebherr nie robi pralek, zmywarek i płyt gazowych. Wykonuje wyłącznie urządzenia chłodnicze i dzięki temu oferuje produkty znacznie lepiej dopracowane niż u konkurencji. Oprócz standardowych lodówek pod zabudowę o szerokości 56cm i wysokości 178cm Liebherr posiada całą gamę innych urządzeń (od małych chłodziarek podblatowych, poprzez lodówki Side By Side, aż po zaawansowane winiarki i chłodziarki do cygar).

Jakie inne firmy produkują lodówki do zabudowy z kostkarką?

Wróćmy jeszcze na moment do tematu lodówek do zabudowy posiadających kostkarkę. Marka Liebherr nie jest jedyną, która oferuje takie urządzenia. Systemy IceMaker działające na podobnej zasadzie co Liebherr znajdziemy również w produktach Miele oraz Gaggenau. Pełną listę lodówek do zabudowy z kostkarką znajdziecie w naszym innym wpisie: 10 lodówek do zabudowy z kostkarką.

kuchnia-agd.pl

Nasz profil Facebook: KLIKNIJ TUTAJ

Nasz profil Instagram: KLIKNIJ TUTAJ

Sprawdź również inne wpisy na naszym blogu:

Najlepsza płyta indukcyjna – ranking TOP 5

Jak wybrać płytę indukcyjną? 8 cech dobrej indukcji.

Najlepszy okap podszafkowy do zabudowy – ranking TOP 5

Najlepsza płyta gazowa do zabudowy- ranking TOP 5

Najlepsza zmywarka do zabudowy 60cm – ranking TOP 5

Jaką pojemność powinna mieć lodówka?

Lodówka 70cm – jaką warto kupić?

Wysoka lodówka do zabudowy. Najlepsze rozwiązania i najpopularniejsze modele.

Wysoka lodówka do zabudowy SAMSUNG 193cm

2 comments

 1. Basia L.

  Kostkarka w lodówce to moje marzenie… Gdybym miała kupować nową lodówkę, to wybrałabym tę z przyłączem wody. Nie chciałoby mi się co chwilę nalewać wody do pojemnika.

  1. Mateusz

   Hej, dzięki za komentarz! Mamy nadzieję, że Twoje marzenie o lodówce z kostkarką się spełni! 😉 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.